DLA DOMU

Dlaczego warto zainwestować
w
fotowoltaikę?


Poprawnie zaprojektowany i zainstalowany system fotowoltaiczny jest bezobsługowym i bezemisyjnym generatorem energii elektrycznej dla Twojego domu. W połączeniu z żywotnością modułów fotowoltaicznych deklarowaną przez głównych producentów na poziomie 25 lat, zyskujesz pewny i krótki zwrot z inwestycji, a także długoletnią niezależność od wzrastających cen energii.

Istotnym jest, aby instalacja fotowoltaiczna została poprawnie dopasowana do Twoich potrzeb. Zbyt wysoka moc systemu sprawi, że nie będziesz w stanie odebrać od operatora całej wyprodukowanej przez siebie energii. Zbyt niska moc z kolei może doprowadzić do niedostatecznego obniżenia rachunków za prąd.

Zgodnie z definicją prosumenta (producent-konsument), posiadacz przydomowej instalacji fotowoltaicznej jest uprawniony do korzystania z sieci elektroenergetycznej jak z magazynu energii.

Co to oznacza?
Nadwyżki energii nieskonsumowanej na bieżąco przez budynek są „wpuszczane” do sieci dystrybucyjnej. W dni pochmurne, w nocy czy w sezonie zimowym odbierasz nadmiar wyprodukowanej w słoneczne dni energii wtedy kiedy jej potrzebujesz nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów związanych z dystrybucją. Jedyną formą zapłaty za usługę magazynowania jest pomniejszenie możliwej do odebrania energii o 20%.

Przykład: Twoja instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała w maju 1200 kWh. 200 kWh zostało skonsumowane bezpośrednio przez Twoje urządzenia nie przechodząc przez licznik energii. Pozostałe 1000 kWh zostało odebrane przez sieć dystrybucyjną. Zgodnie ze współczynnikiem operatora, ilość energii do bezpłatnego odebrania to 800 kWh. W razie gdybyś nie zużył takiej ilości prądu w ciągu danego miesiąca, nic straconego, pozostała jej część przechodzi na kolejne miesiące.

Sieć magazynem

Bezpłatny odbiór z sieci 80% nieskonsumowanej energii

Ulga termomodernizacyjna

Możliwość odliczenia kosztu od podstawy obliczenia podatku

Program „Mój Prąd”

Możliwość udziału w rządowym programie dotacyjnym (do 5 000 zł)

VAT 8%

Obniżony podatek VAT na montaż z 23% do 8%

Dlaczego jesteśmy aktualnie świadkami fotowoltaicznego boomu?


Program Mój Prąd
Rządowy program Mój Prąd to dotacja na domową instalację nieprzekraczającą 10 kWp. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku otrzymujesz na swoje konto zwrot w wysokości do 5 000 zł (zazwyczaj jest to okrągłe 5 000 zł).

Przykład: Zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kWp. Załóżmy, że zapłaciłeś za kompleksową usługę montażu 26 000 zł brutto. Po skończeniu prac i bezpłatnej wymianie licznika przez Operatora składasz z naszą pomocą wniosek o dotację z programu. Po kilku miesiącach dostajesz zwrot na konto w wysokości 5 000 zł. Koszt instalacji na ten moment to 21 000 zł bruto.
UWAGA! Nabór wniosków w II turze programu Mój Prąd kończy się z dniem 18 grudnia!

Zmniejszony VAT
W 2019 roku montaż instalacji fotowoltaicznych dla podmiotów indywidualnych został objęty zmniejszonym podatkiem VAT – 8%. Nowelizacja przyniosła kolejne spadki cen w branży dla klientów końcowych.

Ulga termomodernizacyjna
Jako właściciel budynku jesteś uprawniony do zmniejszenia swojego podatku dochodowego poprzez odliczenie kosztu inwestycji od podstawy obliczenia podatku.

Przykład: Znajdujesz się w pierwszym progu podatkowym (17%). Do rozliczenia pozostało 21 000 brutto. W kolejnych latach zapłacisz mniej podatku dochodowego o wynik mnożenia kosztu instalacji i poziomu Twojego progu podatkowego. W naszym przypadku, podatek dochodowy zostanie pomniejszony o 3 570 zł. Za instalację fotowoltaiczną realnie zapłacisz więc 17 430 zł. Teraz widzisz? Z początkowych 26 000 zł realnie poniesiony przez Ciebie koszt to 17 430 zł.

1


WIZYTA U KLIENTA / W BIURZE / ONLINE

Na spotkaniu odpowiemy na Twoje pytania i zbierzemy podstawowe informacje (adres, roczne zużycie energii, rodzaj pokrycia dachu, itp.)

2


WSTĘPNA OFERTA

Na podstawie zebranych informacji, Twoich preferencji i symulacji przeprowadzonej w programie PVsyst sporządzana jest wstępna oferta.

3


WIZJA LOKALNA

Po wyrażeniu wstępnego zainteresowania przyjeżdżamy na miejsce przeprowadzić dokładne pomiary dachu i instalacji elektrycznej.

4


FINALNA OFERTA

Kolejnym etapem procesu jest zaproponowanie ostatecznej oferty i ustalenie z inwestorem terminu montażu instalacji fotowoltaicznej.

5


MONTAŻ

Montaż trwa od 2 do 4 dni w zależności od wielkości instalacji i typu konstrukcji fotowoltaicznej. W międzyczasie zgłaszamy system do OSD (Tauron).

6


ODBIÓR

Po ukończeniu montażu i wymianie licznika przez OSD (Tauron) podłączamy system i wykonujemy pomiary odbiorowe. Prąd już płynie! Asystujemy również przy ubieganiu się o dotację.